Department Chairs

These are the department chairs and academic administrators for 2024-25.

You can also download this list as a PDF

Department
Ext
Director
Administrator

Africana Studies

2563

Kellie Carter Jackson

Debbie Kudish

American Studies

3232

Petra Rivera-Rideau

Jeanne Hicks

Anthropology

2137

Adam Van Arsdale

Adriana Mihal

Art

Art History Director

2043

2042

Dave Olsen

Liza Oliver

Samara Pearlstein

Meghan Murray

Biological Sciences

3153
3154

Heather Mattila

Mary Helen McCollister
Sarah Schwartz

Chemistry

2243

Mala Radhakrishnan

Christine Crowley

Classical Studies

2630

Kate Gilhuly

Gretchen Pathak

Computer Science

3147

Orit Shaer

Sohie Lee, Co-Chairs

Sarah Block

East Asian Languages &

Cultures

2188

Mingwei Song

Anna (Hye Young) Park

Economics

2157
2154

Akila Weerapana

TBD

Karen Cronin

Education

3232

Soo Hong 

Jeanne Hicks

English &

Creative Writing

2591

 

Yoon Lee

Lisa Easley

Environmental Studies

2800

Alden Griffith

Kayli Hattley

French, Francophone, and Italian Studies

2403

Scott Gunther

Sergio Parussa

Sarah Allahverdi

Jael Matos-Sims

Geosciences

3151

Katrin Monecke

Carol Gagosian

German Studies

2584

Anjeana Hans

Katie Jackson

History

2605

Nikhil Rao

Sharon Zimmer

Mathematics

3148

Ismar Volić

Lydia Alvita

Music

2077

Kaleb Goldschmitt

Felicity Salmon

Dagny von Mering

Neuroscience

3153

3154

Marc Tetel

Mary Helen McCollister
Sarah Schwartz

Philosophy

2630

Erich Matthes

Gretchen Pathak

Physical Education, 

Recreation & Athletics

2027

Bethany Ellis

Tina Furdon

Physics & Astronomy

3148

Kim McLeod

Carol Gagosian

Political Science

2516

Paul MacDonald

Maura Cahn

Karen Gurian

Psychology

3022

Tracy Gleason

Karen Blake

Religious Studies

2609

Louise Marlow

Margaret Kennedy

Russian

2584

Tom Hodge

Katie Jackson

Sociology

2137

Kelly Rutherford

Adriana Mihal

Spanish & Portuguese

2402

Koichi Hagimoto

Jael Matos-Sims

Women's & Gender

Studies

2538

Banu Subramaniam

Yiqing (Wendy) Xin

 
Program Ext Director Administrator
Architecture
2043
Kathryn O'Rourke
 
Samara Pearlstein
Meghan Murray
Biochemistry
3154
Mathew Tantama
Sarah Schwartz
Mary Helen McCollister
Cinema & Media Studies
2043
2042
Codruta Morari
 
Samara Pearlstein
Meghan Murray
Cognitive & Linguistic Sciences
3022
2563
Catherine Wearing
Karen Blake
 
Comparative Literary Studies
2563
Carol Dougherty
Rachel Moreno-Buckner
East Asian Studies
2188
Eve Zimmerman
Anna (Hye Young) Park
Engineering
3756
Amy Banzaert
Susan Lange
French Cultural Studies
2403
Scott Gunther (fall)
Vinni Datta (spring)
Sarah Allahverdi
Jewish Studies
2609
Josh Lambert
Margaret Kennedy
Latin American Studies
2154
Antonio Igrejas
Karen Cronin
Media Arts & Sciences
2043
2042
Kathya Landeros
Jordan Tynes, Co-Directors
Samara Pearlstein
Meghan Murray
Medieval/Ren Studies
2605
Valerie Ramseyer (fall)
Simon Grote (spring)
Sharon Zimmer
Middle Eastern Studies
2609
Rachid Aadnani
Margaret Kennedy
Peace & Justice Studies
3232
Nadya Hajj
Jeanne Hicks
Quantitative Reasoning
2157
Calvin Cochran
TBD
Russian Area Studies
2602
Nina Tumarkin
Katie Jackson
South Asia Studies
2609
Nikhil Rao
Margaret Kennedy
Theater Studies
2678
Marta Rainer
Sarah Vandewalle
Writing Program
2576
Jeannine Johnson
Rachel Moreno-Buckner